Co się dzieje w Rozalińskiej szkole?

Już w tą sobotę odbędzie się koncert pamięci Rafała Potockiego “Z Bieszczad i Roztocza spotkajmy się w pół drogi” w fosie przy Zamku Lubomirskich w Rzeszowie. My oczywiście tam będziemy i Was też serdecznie zapraszamy. Jesteśmy mocno zaangażowani w organizację tego wydarzenia. Przygotowujemy wystawę, na której będziecie mogli obejrzeć zdjęcia, archiwalne nagrania i filmy związane z Rafałem Potockim. Pojawi się też oczywiście stoisko z naszymi gadżetami.Rafał Potocki przez ponad 20 lat był dziennikarzem Polskiego Radia Rzeszów. Prowadził m.in. audycje „Ulica Kulturalna”, „Oko na eko”, Radio Biwak. Interesował się, nie tylko zawodowo, kulturą, ekologią, literaturą. Był zapalonym podróżnikiem. Ale przede wszystkim cenił spotkania i rozmowy z ludźmi. Bardzo często wyjeżdżał w teren, pokazywał pasjonatów, odmieńców, ciekawe inicjatywy i klimatyczne festiwale.29 czerwca w fosie przy Zamku Lubomirskich spotkają się przyjaciele i słuchacze zmarłego w ubiegłym roku dziennikarza Polskiego Radia Rzeszów. Wydarzenie organizują Fundacja Artystyczna „Rozsypaniec”, Stowarzyszenie Folkowisko, Fundacja QPolskie Radio Rzeszów.„Wcześniej to On przyjeżdżał do nas, teraz my przyjedziemy do niego” – tak o wydarzeniu „Spotkajmy się w pół drogi – koncert pamięci Rafała Potockiego” mówią pomysłodawcy i organizatorzy przedsięwzięcia. 29 czerwca 2019 r. w Rzeszowie w Fosie przy Zamku Lubomirskich w Rzeszowie zaplanowano koncerty: Kuby Blokesza, Sviatyja, ŻmijJoryja Kloca, Turniej Mölkky, kiermasz rękodzieła, rejestrację potencjalnych dawców szpiku, animacje dla dzieci, powstanie też deskal z wizerunkiem Rafała. Już przed południem pracę przy deskalu rozpocznie Arkadiusz Andrejkow. Na żywo będzie można obserwować jak na starych drzwiach od stodoły powstaje portret Rafała Potockiego. Deskal będzie mobilny, już w lipcu pojawi się na Festiwalu Kultury Pogranicza „Folkowisko” w Gorajcu, a w sierpniu na Bieszczadzkich Spotkania ze Sztuką „Rozsypaniec” w Dołżycy.Wydarzenie ma upamiętnić Rafała Potockiego, zmarłego w ubiegłym roku, w wieku 47 lat, wieloletniego dziennikarza Polskiego Radia Rzeszów. Rafał interesował się kulturą, ekologią, literaturą, uwielbiał podróże i … festiwale. Bieszczadzkie Spotkania ze Sztuką „Rozsypaniec i Festiwal Kultury Pogranicza „Folkowisko” na Roztoczu – były mu szczególnie bliskie, pomagał w organizacji, brał w nich udział i relacjonował na antenie Polskiego Radia Rzeszów. Ich pomysłodawcy postanowili odwdzięczyć się Rafałowi organizując całodzienny cykl imprez w Rzeszowie. „Chcemy spotkać się w pół drogi z Bieszczad i Roztocza w mieście, w którym Rafał mieszkał i pracował. Jego osoba nas połączyła” – mówią Marta Gryczon z Fundacji Rozsypaniec i Marcin Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko.

W południe ruszy kiermasz rękodzieła artystycznego. Swoje prace zaprezentują przede wszystkim bieszczadzcy artyści, nie zabraknie ceramiki, aniołów malowanych na drewnianych deskach, krywulek i szmacianych zabawek. Regionalne jadło przywiozą wystawcy z Roztocza i Puszczy Sandomierskiej.
O 14:00 będzie można nauczyć się grać w Mölkky, to pochodząca z Finlandii gra plenerowa, którą Rafał promował w ubiegłym roku, na krótko przed swoją śmiercią.
W tym samym czasie odbędzie się spotkanie z poetą Adamem Ziemianinem, który specjalnie na wydarzenie przyjedzie z Krakowa. Poeta wielokrotnie brał udział w Festiwalu Rozsypaniec. Jest autorem wielu tekstów piosenek m.in. dla grupy Stare Dobre Małżeństwo i U Studni.
W specjalnym namiocie wyświetlane będą filmy o Bieszczadach i Roztoczu a także teledyski, w których wystąpił Rafał. Zaprezentowana zostanie także wystawa fotografii, na której dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów pokazany został podczas pracy w terenie ale i zwykłych, codziennych, m.in. wśród ukochanych pszczół.
Podczas wydarzenia Fundacja DKMS będzie prowadziła rejestrację potencjalnych dawców szpiku a animatorzy zaproponują dzieciom ciekawe zajęcia.O 17:00 rozpoczną się koncerty zespołów i wykonawców związanych z Festiwalami Rozsypaniec i Folkowisko. Na scenie pojawią się:
Sviatyj – to mistyk, otacza go mrok. Jego teksty i muzyka przepełnione są wschodem, a opisać ją można tajemniczo jako Galician Voodoo Blues.
Kuba Blokesz – to bard: poeta i wyśmienity pieśniarz. Mówi o sobie, że kolekcjonuje piosenki. Szuka słów i muzyki, które robią różnicę. Gra na gitarach i śpiewa. Komponuje, pisze teksty i tłumaczy.
Żmije – to zew Bieszczad i dzikość Roztocza. W swojej muzyce wędrują po Podkarpaciu, czerpiąc z jego tradycji. Są najbardziej rozpoznawalnym folkowym zespołem wywodzącym się z Rzeszowa na scenie muzycznej.
Joryj Kłoc – to szalona wataha ze Lwowa. Mają w sobie tyle energii, że mogliby obdzielić nią kilka festiwali. Łączą polską i ukraińską muzykę tradycyjną ze współczesnymi rockowymi brzmieniami. Stworzyli swój wyjątkowy styl muzyczny, który porywa do tańca Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków budżetu Miasta Gminy Rzeszów. Organizację przedsięwzięcia wspiera Polskie Radio Rzeszów, patronują mu także TVP3 Rzeszów, nowiny, nowiny24, Kurier Rzeszowski.