Grupa z Nowej Dęby w trakcie działań projektowych w Tarnobrzegu, 2.09.2022

Nasz pilotażowy projekt wsparcia i pomocy finansowej skierowany dla rodzin uchodźczych z Ukrainy, który współtworzymy z IOM Polska, osiągnął swój półmetek działania. Nadszedł czas na pierwsze podsumowania naszej miesięcznej pracy.

Projekt Fundacji Q & IOM Polska to trzy biura stacjonarne, które działają w Nowej Dębie, Rzeszowie oraz Sanoku, a także biuro mobilne, obsługujące beneficjentów z terenu całego województwa. W ostatnich tygodniach grupa mobilna dotarła do: Rozalina, Rzemienia, Zaklikowa, Polańczyka, Soliny, Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Gorzyc, Jarosławia oraz Mielca. Plany pracy biura mobilnego zakładają rejestracje w kolejnych miejscowościach na mapie Podkarpacia, w ten sposób chcemy dotrzeć do każdej osoby, która potrzebuje wsparcia.

Obecnie (stan na 5.09.2022) w projekcie zostało zarejestrowane 543 rodziny, a wśród nich 1424 osoby. Fundacji Q udało się skontaktować z ponad pięcioma tysiącami uchodźców. Pierwsze rejestracje wystartowały w połowie miesiąca sierpnia. Uchodźcy, którzy wypełnili wówczas dokumenty aplikacyjne, już otrzymali wypłaty środków od IOM na swoje konta.
Wyniki działań Fundacji Q wskazują, że nadal obecna jest potrzeba wsparcia dla ukraińskich rodzin, a także odciążenie z tej powinności gmin, powiatów oraz ośrodków pomocy społecznej. Pomoc finansowa w projekcie jest przyznawana ze względu na konkretne wymogi dotyczące statusu osób, które ubiegają się o wsparcie (stan wymogów na dzień 5.09.2022):

• osoby 50+,
  • osoby, które nie pracują i nie mają dochodów,
  • osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie,
  • matki z dwójką lub trójką dzieci.

Obowiązkowo każdy beneficjent musi przygotować ( stan na 05.09.2022) swój dowód osobisty/paszport/akt urodzenia oraz numer konta IBAN, kod SWIFT, numer telefonu, oświadczenie o niepełnosprawności, jeżeli takowe występuje. Zgłaszania rodzin mogą dokonywać pojedyncze osoby – głowa rodziny lub pełnoletni przedstawiciel.

Co ważne, projekt pozwala również na rozeznanie tychże kryteriów przyznawania pomocy, i już teraz nasi pracownicy zauważają pewne grupy, które również powinny w przyszłości zostać objęte pomocą w ramach projektu.

W trakcie działań nasze zespoły starają się również poznać potrzeby uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w większych grupach na Podkarpaciu i zamieszkują, np. w szkołach, remizach, ośrodkach pomocy. Zbieramy informacje na temat tego, w jaki sposób należy wspomóc ich w nadchodzących miesiącach, chociażby w kwestii wyżywienia, edukacji. Dotychczas zostało przeprowadzone cztery tego typu wywiady środowiskowe, aby w kolejnych tygodniach móc wykonać odpowiednie kroki pomocowe.

Wszystkie akcje wykonywane w ramach projektu są szczegółowo omawiane i planowane przez cały zespół projektowy, na codziennych spotkaniach, aby każdy mógł wnieść do inicjatywy swoje pomysły i spostrzeżenia. Jesteśmy pełni dobrych myśli na nadchodzący kolejny miesiąc projektu, a także mamy wielką nadzieję, że uda nam się dotrzeć z pomocą do każdej zainteresowanej osoby.